Sağlıklı kalmak için su için

sağlıklı kalmak ve vücudumuza bakmak kas kitlemızi muhafaza etmek veya yukselymek için egzersiz yapmalı veya amatörce yada profosyonelce bir spor dalı ile ugraşabilirsiniz.Fakat maksadımız ister zayıflamak,ister kas kütlemizi arttırmak olsun uygunbeslenme şartlarını yerine getirmediğimiz zaman sonuç alamayız.

Hedef yeteri kadar beslenme ve gerektiği kadar su tüketimi ile spor etkinliğini arttırarak yüksek performansa ulaşabilmektir.Egzersiz yada spor öncesinde ,sırasında ve sonrasında yeterli ve dengeli beslenmek hedeflediğiniz sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

SPOR ÖNCESİ BESLENME :Spor veya egzersiz öncesi beslenmenin temel amacı açlığı önleme,yeterli sıvıyı sağlama ve gereksinim duyulan ek enerjiyi sağlamaktır.Bu sebepten spor veya egzersiz aç karnına yapılmamalıdır.Herkesin mide boşalım süresi farklı olduğundan egzersizden takribi bir ile üç saat öncesi öğün tüketilmelidir. Herbalife Formül 1 shake’i tüketiyorsak yarım saat 45 dk. öncesinde tüketilmesi yeterlidir.ve sağlık açısından faydalıdır.

EGZERSİZ SIRASINDA BESLENME:Ağır ve uzun süreli yapılan spor ve egzersizler dışında,spor sırasında besin tüketimi önerilmemektedir.Fakat uzun süreli egzersizlerde vücudumuzdaki her kg.başına saatte 0,7 gram karbonhidrat tüketimi önerilmektedir.Uzun süreli egzersizlerde sıvı tüketimi de önem arz etmektedir. Herbalife 24 ürün serisindeki prolong (protein ve karbonhidrat gıda takviyesi)iyi bir alternatiftir.

EGZERSİZ SONRASI BESLENME:Egzersiz veya sporun sonrasında azalan glikojen depolarımızın doldurulması gerekmektedir.Egzersizden sonra ilk bir iki saat içinde karbonhidrat tüketimi azalan depoların daha kolay dolmasınnı sağlar.Spordan hemen sonra karbonhidrat tüketilmeli uluslararası beslenme birliği her 3 -4 gr. karbonhidrat tüketimi için 1 gr. da protein tüketimini önermektedir.bu durum her kg.başına 0,2 ile 0,5 gr. protein demektir. Esansiyel amino asitlerinde 6-20 gr. olacak şekilde proteinlerin içinde yer alması tavsiye edilmektedir.Protein tüketimi önerileri anaerobik egzersiz yapan (vücut geliştiriciler) bireyler için biraz daha fazladır.Bu kişilerin kg. başına 1,2-2,2 gr. protein alımı önerilmektedir. Herbalife 24 serisinde yer alan rebuild strength (proteinle geliştirilmiş spor gıdası)tüketilmek için iyi bir alternatiftir.

SIVI TÜKETİMİ :Vücudumuzun su ihtiyacı kas miktarı mıza göre değişiklik göstermektedir.Vücudumuzda yaklaşık %55- %75 oranları arasında su bulunmaktadır. Su kaybı performansımızı etkilemesinin yanı sıra eksikliği de hayati risk içerir.Bu yüzden ki egzersiz veya spor öncesinde,sırasında,sonrasında su tüketimine dikkat etmek gerekir. Özellikle de sıcak havalarda sıvı tüketimini arttırmamız gerekir.

Amerika spor sağlığı üniversitesinin önerileri şunlardır:

Egzersiz sırasındaki her yarım kiloluk kayıp için 2 bardak su tüketin. sıvı tüketimini sınırlamayınız.

Egzersiz veya spordan 2 saat önce 1-2 bardak su tüketin.Egzersize başlarken 1 su bardağı su tüketin .

Egzersiz sırasında 15-20-dk.da bir en az yarım bardak su tüketin.

Yukarı