Formunuzu Korumanız İçin Öneriler

Kategorisi: Blog

Etiketler:,

Dengeli beslenme

Günlük yaşamda tükettiğiniz yiyecekler belli başlı yedi besin grubuna ayrılır; benzer besin niteliklerine sahip olan gıdalar bu başlıklar altında toplanmıştır.

  1. Sütlü ürünler grubu    – Süt, peynir, taze sütlü ürünler (yoğurt, beyaz peynir), tatlı niteliğindeki sütlü ürünler üstün nitelikli hayvansal protein kaynağı olup, B grubu vitaminlerini ve kemik dokusunun bileşenleri olan kalsiyum ve fosforu içerirler.—- – Sütlü ürünler günlük tavsiye edilen 900 mg’lık (bu oran hamilelkite ya da menopozda 1200 – 1550 mg’a çıkabilir) kalsiyum desteğinin ortalama yüzde 75 ila 80’ini sunarlar.

 

Formunuz için 1 no’lu öneri: Her öğünde sütlü bir ürün tüketiniz.

 

  1. Et, şarküteri, balık, yumurta grubu – Kümes hayvanları, kasaplık hayvan etleri, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, şarküteri barındırdıkları çok üstün nitelikli proteinlerle belirginleşirler. Değişik besinler arasında yağ miktarında da büyük farklılıklar vardır; örneğin, yağ oranı düşük bir balıkta 100 g. karşılığında 1 g. yağ varken, domuz kavurmasındaki yağ oranı 100 g.’da 40 g’a kadar çıkabilir. Bu gruptakiler demir, B grubu vitaminleri, D ve E vitaminlerini, omega 3 içeren yağlı balıkları kapsarlar.

 

Formunuz için 2 no’lu öneri: Günde bir, iki kez et (ya de eşdeğerini) tüketiniz.

 

  1. Nişastalı ürünler, ekmek ve kuru sebze grubu: – Ekmek, biskotlar, kahvaltıda yenen tahıl ürünleri, hamur işi, pirinç, kuru sebze, patates kompleks glüsidler, bitki özlü proteinler, besleyici lifler (özellikle de posalı ürünlerde), B grubu vitaminleri, C grubu vitaminleri   (yalnızca patates) ve kuru sebzede magnezyum bakımından zengindirler.

 

Formunuz için 3 no’lu öneri: Ana öğünlerden birinde nişastalı bir ürün ve ve her öğünde ekmek (ya da eşdeğerini) tüketiniz.

 

 

  1. Sebze ve meyve grubu: – Enerji bakımından hafif, suç ortakları nefis lezzetlerin ve tatlıların yanı sıra meyve ve sebzeler C vitamini ve A vitamini, B9 vitamini, kalsiyumu (2™sütlü ürünlerden sonra kalsiyum kaynağı ve magnezyum)  işaret eden karotenleri içerirler.

Formunuz için  4 no’lu öneri: Her öğünde çiğ bir ürün (meyve ya da sebze) ve günde en az bir kez pişmiş bir sebze tüketin.

 

  1. Yağlı maddeler grubu: – Tereyağı, sıvı yağlar, taze krema, margarin ve bunların hafifletilmiş versiyonları esas olarak lipidlerden oluşurlar. Organizmanın sentetize edemediği A, E ve D vitaminleri, yağlı asitler içerirler. Tereyağı en iyi A vitamini kaynaklarından biridir.Tereyağ ısıya dayanıklı olmadığından, yararlanabilmek için çiğ halde tüketin. Hafif taze krema en az enerji veren yağlı maddedir (yalnızca yüzde 15 oranında lipid içerir, bu da tereyağından beş kat ve sıvı yağdan da yedi kat daha azdır) . Sıvı yağlara gelince, tümü aynı miktarda yağlı madde içerse de, hiçbiri bir diğerine benzemez, yağlı asit oluşumları onlara özgü bir ‘kimlik’ sunar.

 

Formunuz için 5 no’lu öneri: Öğünlerde düşük miktarda ve özellikle de pişmiş yağlı maddeleri tüketmeye özen gösterin; besin niteliklerinden yararlanmak için türleri değiştirerek tüketin.

 

Tekli doymamış yağlı asit kaynağı yağlar: zeytin, yerfıstığı…

Omega 3 kaynağı yağlar: ceviz, soya…

Omega 6 kaynağı yağlar: turnesol, üzüm çekirdeği…

  1. İçecek grubu: Bu grup her tür su (musluk suyu, kaynak suyu, mineral su), kahve, çay, bitki çayları, alkollü içecekler ve şekerli içecekler (mektarlar, meyveli içecekler, sodalar) gibi çok değişik besin özellikleri olan içecekleri içerir.

 

Formunuz için 6 no’lu öneri: Günde 1.5 litre su için. Alkollü içecek (günde en çok iki kadeh) ve ortalama 100 ml. şeker parçasına eşdeğer şekerli içecekler tüketin.

 

  1. Şekerli ürünler grubu: – Şekerli ürün grubu bal, şeker ve reçel, meyve ezmesi, şekerleme v.b.’ni kapsar.

 

Formunuz için 7 no’lu öneri: Bu yiyecekleri makul miktarda tüketin, kendinizi boşuna bu tatlardan mahrum etmeyin.

Yorumlar:

2 yorum

Bu yazıya bir yorum yaz

Yukarı