GIDA ETİKETLERİNE DİKKAT EDİN SAĞLIKLI YAŞAYIN.

Kategorisi: Blog

Etiketler:, ,

HERBAL-SAGLİK

Tercihlerimize dikkat edelim.

Besinleri satın alırken ürünlerin arkasındaki kalori değerlerine dikkat etmemiz gerekir. Sağlıklı yaşam için çok önemli olan bu bilinçlenme gün geçtikçe artmakta etiket okuma alışkanlığımız artmakta olsa da istenildiği seviyeye ulaşmış  değildir.

*Yazılan yazıların küçük olması ilgiyi azaltmaktadır.

Etiketlerde  besin değerlerinin içinde en fazla okunan kısım enerji-kalori  değeri, bunun yanı sıra vitamin değerlerinede bakılmakta fakat daha önemlisi protein içeriği, lif-posa miktarı, az yağlı veya çok yağlı olması, karbonhidrat miktarı vb. değerlerin daha önemli olması göz ardı edilmektedir. İçeriklerdeki bu faydalı ve önemli bilgilerin küçük yazılarla yazılması daha az anlaşılır olması porsiyon oranlarına yer verilmemesi gibi etkenler sağlığımızı tehdit etmektedir.

*Paketli ürünleri almadan önce besin değerlerine bakılmalıdır.

Paketli ürünler tüketilmeden veya satın almadan önce porsiyon başına sahip olduğu besin ögelerine mutlaka bakılmalı, porsiyonların nasıl doğru tespit edilebileceği ile ilgili bir örnek vermek gerekirse, Makarnayı ele alalım, üzerine yazılan kalori miktarı paketin tamamını içerdiğinden bir porsiyon için geçerli olan miktarı hesaplamamız gerekir, 500 gr lık paketin 80-100 gramını bir öğün olarak düşünürsek, paket için belirlenen kalorinin yaklaşık altıda birini porsiyonluk kalori olarak bulmuş oluruz.

Her birimiz için bir öğün de almamız gereken kalori boy,cinsiyet,vücudumuzun kas oranı gibi değişkenlik gösteren faktörlerden dolayı farklılık gösterir.

Bu durumda her birimizin bir öğünde tüketmesi gereken kalori miktarı farklılık gösterir.

*Doymuş yağ oranı az olan ürünleri seçin

Kalori alımını karbonhidrat, protein,yağ olmak üzere üç besin öğesi etkilemektedir.

Her besinde bu miktarlar farklı bulunabileceği gibi, kişisel ihtiyaçlarımız da kilomuza ve cinsiyetimize göre farklılık gösterir. İçerikteki miktarlar kadar besinlerin kaynakları da önem taşır. Doymuş yağ içeriği olmayan veya çok az olan gıdaları tercih etmemiz sağlığımız için önem taşır. Hayvansal gıdalarda doymuş yağın olmaması pek mümkün değildir. Bu sebepten tüketilirken gerekli miktarlarda tüketmemiz gerekir.

*Saklama yeri de en az son kullanma tarihi kadar önem taşır.

Aldığımız gıdaların buzdolabında mı, serin bir yerde mi saklamak gerektiğine dikkat etmeli, son kullanma tarihini hem satın alırken, hem de tüketin sırasında kontrol etmemiz gerekir.

Eğer aldığımız kalori hesabını yapmakta zorlanıyorsak Herbalife Besleyici Shake karışımını öğün yerine sağlıklı bir besin olarak tüketebiliriz, karıştırdığımız sütün kalorisi ile beraber yaklaşık 210 kcal içermesine karşın, besin değerleri olarak bir porsiyonda alabileceğimiz tüm besinleri almamızı sağlar.

 

 

 

 

Bu yazıya bir yorum yaz

Yukarı