İyi Bir Beslenme Ritmi Edinin!

Kategorisi: Blog

Etiketler:,

Günlük beslenme düzeninizi 3 – 4 öğüne bölün. Güne iyi başlamak için iyi bir kahvaltı, zamanınız kısıtlı olsa bile öğle yemeği, akşam üzeri muhtemelen hafif bir ikindi kahvaltısı ve günün son yemeği olan akşam yemeği.

Kahvaltı

Bütün gece aç kalan organizmamız güne iyi başlamak için enerjiye gereksinim duyar. Nitekim akşam yemeğinden beri 12 saatlik bir süre söz konusu olabilir! Kahvaltı günlük enerji desteğinin ortalama yüzde 20 ila 25′ini sunabilir. İdeal bir kahvaltı bir içecek, genellikle posalı bir tahıl ürünü, sütlü bir ürün ve meyveden oluşur. Bunlara belirlenen amaç doğrultusunda tereyağı, reçel ya da bal eklenebilir.

Öğle Yemeği ve Akşam Yemeği

Öğle yemeği günlük enerji desteğinin yüzde 30 ila 40’ını sunar. Sabahleyin iyi bir takviyenin ardından pilin yeniden şarj edilmesini sağlar.

Akşam yemeği ise aile üyelerini bir araya geldiği zamandır. Öğle yemeğinden daha hafif olan akşam yemeği günlük enerji desteğinin yüzde 30 – 35’ini sağlar; öğle yemeğine çok yakın tarzdadır.

Bu yemek çiğ bir üründen (meyve ya da sebze), etten (kilo verme – 2 kez – ya da kilo koruma – 1 kez – hedeflerinden hangisini belirlemişseniz ona göre bir ya da iki öğünde ete yer verebilirsiniz), yeşil sebze ya da nişastalı bir üründen, sütlü bir üründen oluşur; tümüne biraz ekmek (ya da biskot) ve su eşlik etmelidir.

İkindi Kahvaltısı

Öğle yemeğiyle akşam yemeği arasında 7-8 saatlik bir süre söz konusudur. Bazen bütün bir gecenin uzunluğuna denk düşebilen bu sürede acıkmanız normaldir. Açlıktan midenizin kazınmaması için en iyi çözüm akşam üzeri hafif bir şeyler atışıtırmaktır. İkindi kahvaltısı tahıllı bir üründen (genellikle posalı), sütlü bir üründen, bir meyve ve içecekten oluşmalıdır (su, çay…)

Bu yazıya bir yorum yaz

Yukarı