Probiyotiklerin Kilo Vermeye Etkisi

Kategorisi: Blog

Etiketler:, ,

herbal-probiyotkİnsan vücudunda iyi ve kötü olmak üzere 2 farklı gurup probiyotikler bulunur. Bu probiyotikler hızlı yemek yeme sektörü yani fast food yeme alışkanlığının artması kuru gıdaların fazla tüketilmesiyle malesef kötü probiyotikler lehine artmış durumda.

Bu dengeyi korumak için bir dengeye ihtiyaç var yüksek karbonhidrat ve proteinli gıdalarla yoğun beslenirsek, yüksek yağlı bir beslenme yaparsak kötü bakterilerin  oranı iyiye oranla artış gösterir. Bu durumda sindirim sistemimizi kötü yönlü etkiler. Vücudumuzda daha çok sindirim bölgemizde 1,5 kg probiyotik bulunur. Yani bir hücremize karşılık 10 bakteri bulunuyor. Buda demek oluyorki vücudumuzda bulunan hücre sayımızın 10 katı kadar da kötü ve iyi bakteriler bulunuyor.

İyi bakterileri artırmanın yolu doğru beslenmeden geçiyor, tam tahıllı, süt ve süt ürünlerinden,yoğurt kefir vb. beslenme fermente yani mayalanmış ürünlerle beslenme gibi. Kefir yoğurda nazaran daha pirobiyotik  daha faydalı bir pirobiyotiktir. Kafkaslarda kefir fazla tüketilir bu sebeptendir ki daha sağlıklı ve uzun yaşarlar. Hatta kafkas kadınları ciltlerine de kefir sürerler ciltlerinin parlaması ve sağlıklı cilde sahip olmasının sebebi budur.

Probiyotik bir bakteridir. Vücuttaki iyi bakterilerdir, Birde pirebiyotikler vardır ki bunlarda probiyotiklerin gelişmesi için öncü bakterilerdir.

meyvelerdeki pirebiyotikler yoğurt ve kefirdeki pirebiyotiklerin daha fazla yararlı olması için yardımcı olur yani doğal meyveli yoğurt veya kefir sindirim sistemimizdeki probiyotiklerin faydalı bakterilerin çoğalmasına yardım eder.

Sirke de çok önemli bir fermente üründür fakat çok tüketemediğimiz için çok yeterli değil ama soframızda salatamızda olması bize yarar getirir.

Turşu yine fermante yani probiyetik bir gıdadır, fakat tuz (sodyum) içeriği yüksek olduğundan fazla tüketilmemelidir.

Zeytin içinde benzer durum sözkonusudur, 5 zeytin aynı zamanda 1 tatlı kaşığı yağ içerir (10 fındık veya 10 bademin bize verdiği yağ oranı kadar) ve tuz oranı yüksektir, az tüketilmelidir.

Peynirler fermantasyonların en önemli özelliğini taşımasına karşın yağ ve tuz oranının yüksek olmasından dolayı az tüketilmelidir.

Meyve suları ve çocuk mamaları probiyotik değildir çünkü mayalanmadan yapılmaktadır.

Kefir brobiyotik olmasının yanı sıra aynı zamanda İyi bir antiiflamatuar yani vücuttaki iltihabik durumları engellemek için çok iyi bir özellik taşıyor.

Probiyotiklerin obeziteye çare olup olamıyacağı araştırıldığında, doğru probiyotik kaynağını bulmak çok önemli ve bunun kaynağını bulmak çok önemli, şu anda dünyada böbrek transplantasyonu, organ nakli gibi Fekal transplantasyon adı altında bir araştırma söz konusu Bilim adamları araştırmışlar, bağırsak sisteminde iyi bakteri çoğunlukta olan kişiler zayıf, kötü bakterilerin çoğunlukta olduğu kişiler kilolu, bunun açıklaması bağırsaklarımızda kötü bakterilerin çok olması ile günlük yaklaşık 150 kcal enerji hasadı yaparız yani fazladan enerji kullanırız. Yakamadığımız bu enerjide vücudumuzda yağ olarak birikir. Yaklaşık Yılda 6-7 kg a eşdeğer.

Su içiyorum yarıyor diyenlerin büyük bir kısmı bağırsaklarında kötü bakteri yoğunluğuna sahip kişilerdir, yiyorum yiyorum kilo alamıyorum diyenlerinde sindirim sisteminde bu faydalı bakteriler daha çok bulunmaktadır.

Şişman kişilerdeki diğer rahatsızlıklarda probiyotik eksikliğinden yani faydalı bakterilerin eksikliğinden kaynaklı olabiliyor sindirim sisteminin yapısının bozulması bağırsak florasının dengesinin bozulması (reflu,kabızlık, ishal iltihabik bağırsak rahatsızlıkları)

Mayaya süte yoğurda hassasiyette kişilerde arttı örneğin süte karşı laktoz intöleransı gibi, aslında süt tüketimi uzun dönemde azaltıldığı zaman bu sıkıntı oluşur. Laktozu alınmış süt tüketilebilir veya kefir ve yoğurt mayalanmasında kullanılabilir.

Bağırsaklarınızda kötü bakteriler çoksa ilk zamanlarda tükettiğiniz bu faydalı bakteriler (probiyotikler) bizi rahatsız edebilir, ishal veya kabız olabiliriz bağırsak sancıları çekebiliriz bu durum 3-5 gün 1-2 hafta sürebilir, bu durumdan rahatsız olmamalı iyilerin kötülere karşı savaşı kazanmasını beklemeliyiz.

İyi bakterilerin bağışıklık sistemimizi güçlendirmesine de faydası vardır.

Herbalife ürünlerinden Herbal aloe (aloevera bitkisinden elde edilmiş) konsantre içeceğimiz, bu duruma çözüm olabilecek muhteşem bir üründür. Herbal aloe içeceğimiz bağısak sindirim sistemimizdeki u faydalı bakterileri korumamızı ,kötü bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Bu yazıya bir yorum yaz

Yukarı